Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

Çevre Komiseri KHA’na: ‘Doğa çöp alanı değildir’
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 30/09/2019 17:05 
 
Kıbrıs Çevre Komiseri İoanna Panayiotou, Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) kontrol edilemez çöp yığınları sorunuyla baş etmenin bir kültür ve yasa konusu olduğunu ifade etti.
 
Limasol bölgesindeki Kouris barajı yatağında pazar günü bir temizlik kampanyası düzenlendi. Etkinlik Çevre Bakanlığı himayesinde yapıldı.
 
Vatandaşların, kuruluşların ve yerel yönetimlerin iyi niyetini işlemediği yerlerde yasanın işlemesi gerektiğine dikkat çeken Panayiotou, yasal sistem ve daha iyi atık toplama sistemleri yol alsa da maalesef hala aşırı çöp üretilmesine devam edildiğini belirtti.
 
Çevre Komiseri, Kıbrıslıların çok çevreyle ilgili kültürleri olmadığını, bir ürün aldıklarında onu uygun şekilde atmaktan da sorumlu olduklarını anlamadıklarını ifade etti.
 
‘Geri dönüşüm noktaları, yeşil noktaları’ olduğunu, doğanın bir çöp alanı olmadığını kaydeden İoanna Panayiotou, Amatör Balıkçılar İç Sular kuruluşu, Kitasweather ve Friends of the weather Cyprus kuruluşlarını bu etkinliği düzenlemelerinden dolayı kutladı.
 
Amatör Balıkçılar İç Sular kuruluşu yönetim kurulu başkanı Phivos Papachristophorou KHA’a, gönüllülerin çöp, eski lastikler ve diğer objeleri planlı bir şekilde topladıklarını ancak bu çabaların bölgeyi usulünce temizlemeye yeterli olmadığına işaret etti. 


Papachristophorou, 15 yıldan bu yana temizlik kampanyaları düzenlediklerini ve bir gelişme görmediklerini ifade etti; yetkililerin soruna daha fazla farkında olmaları ve bu sorunu halletmek için koordineli çalışması, kültür değişmedikçe sorunun değişmeyeceğini kaydetti.
 
Phivos Papachristophorou, temizlik kampanyasına katılan tüm gönüllülere ve kuruluşlara teşekkür etti.

** Bu haber Avrupa Birliği`nin AB LIFE+ (proje codu: LIFE13 INF/CY000910) Programı tarafından mali açıdan desteklenen Yeniden Düşün: Azalt – Yeniden Kullan – Geri Dönüştür Projesi bağlamında yapılmıştır.

Düzenleyici Lehtar: CyBC. Ortaklar: Green Dot Cyprus, Çevre Dairesi, Kıbrıs Pedagoji Kurumu, Kıbrıs Haber Ajansı (CNA), Fost Plus Belçika **

KHA/SK/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
   

Closing:24/01/2020
Volume:344.871,66
CSE:67.580  0.640%
FTSE/CySE:40.650  0.590%
Lefkoşa12°C
Larnaka13°C