Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

WEEE Cyprus 17.351 ton elektrik ve elektronik aleti geri dönüştürdü
KHA - Evie Mitsidou Phillips - KIBRIS/Lefkoşa 29/07/2019 21:29 
 

 
 
WEEE Cyprus’ın Başkanı Stelios Athanasiou, Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) kuruluşun 17.351 ton elektrik ve elektronik aleti geri dönüştürdüğünü, bugün Kıbrıs genelinde 260’tan başka noktada toplama birimleri bulunduğunu söyledi.
 
KHA’na bir demeç veren Athanasiou, kuruluşun çalışmalarından, karşı karşıya kaldığı sorunlardan bahsetti ve tüketicilerin neden elektrik ve elektronik aletlerini atmak yerine geri dönüşüme göndermeleri gerektiğini anlattı.
 
WEEE Cyprus’un kuruluşuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Athanasiou, bunun Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir girişimi olduğunu, 1 Haziran 2008’de uygulamada olan ilgili yasaya uygun çizgide kar gütmeyen bir kuruluş olarak kurulduğunu vurguladı.
 
Athanasiou, 2002’de kabul edilen bir yasayla elektrik ve elektronik alet üreticilerinin görev ve sorumluluklarının tanımlandığını, bunun Kıbrıs’ta bu aletleri ithal eden şirketlerle ilgili olduğunu kaydetti.

“WEEE Cyprus, Kıbrıs’taki elektrik ve elektronik aletler için lisanslı ilk ve tek atık toplama sistemidir” şeklinde konuşan kuruluşun Başkanı, sisteme kaç şirketin katıldığı sorusuna verdiği yanıtta, bugün WEEE Cyprus’la kayıtlı 378 şirket bulunduğunu, bunlardan 26’ının kuruluşta hisseleri olduğunu açıkladı.
 
Toplanan alet sistemleri hakkında bilgi veren Stelios Athanasiou, kuruluşun büyük ve küçük ev aletlerini topladığını söyledi.
 
Başkan Athanasiou, “Bilgi ve telekomünikasyon aletlerini, televizyon, lamba, elektrik ve elektronik gereçler, oyunlar ve spor eğlence aleti, tıbbı aletler, izleme cihazları ve otomatik dağıtım aletleri gibi tüketici ürünlerini topluyoruz” şeklinde konuştu.


Kuruluşun kapak veya pil kullanan her şeyi geri dönüştürebildiğine dikkat çeken WEEE Cyprus Başkanı, bugün ada genelinde 260 elektrik ve elektronik alet toplama noktaları bulunduğunu duyurdu. 
 
Bunlar arasında 76 lamba, 145 küçük aletler toplama noktası ve 39 kancalı konteyner bulunduğunu ifade eden Stelios Athanasiou, kancalı konteyner sayısının kısa süre içerisinde 68’e çıkacağını, yaklaşık 100.000 avroya mal olacağını kaydetti.
 
Tüketiciler bu konuda daha fazla bilgiyi, kuruluşun internet sitesinde,  weeecyprus.com.cy, bulabilecekler.
 
Aletlerin geri dönüş hacmiyle ilgili olarak da WEEE Cyprus’un Başkanı, 2009’dan 2011’e az miktarda elektrik aleti topladıklarını bildirdi.

2011’den sonra miktarın makul bir orana yükseldiğini, kuruluştan bugüne kadar 17.351 ton elektrik ve elektronik aletin geri dönüştüğünü, 2011’de 2.603 ton elektrik ve elektronik alet, 32 ton lamba geri dönüştürdüklerini, 160 tonunun yeniden kullanıldığını belirtti. 
 
WEEE Cyprus’un sözde ‘bedavacı’ olarak bilinen ve aletleri uygun şekle koyamayanların elinde bu aletlerin metal atık olmasının bir sorun olduğunu ifade eden Athanasiou, “Kuruluşumuz aletlerin uygun şekilde geri dönüştürüleceğini garanti emektedir” dedi.
 
Eski elektrik aletlerinin nereye gittiği sorusunu yanıtlayan Başkan, toplanan bütün aletlerin sistemin Geri’deki ayıklama ve depolandığı sanayi tesisine gittiğini söyledi.

Merkezin Kıbrıs genelinde toplanan bütün aletilerin gittiği yer olduğunu, vatandaşların, şirketlerin ve hükümet dairelerinin aletlerini buraya getirdiklerini anlatan Athanasiou, çeşitli malzemelerin çeşitli alt kategorilere ayrıldığını ifade etti.

WEEE Cyprus’un işlem maliyetini kimin karşıladığı sorusunu yanıtlayan Başkan, maliyetin sisteme katılan şirketler tarafından karşılandığını belirtti; elektrik ve elektronik alet ithal eden ve ürünlerini Kıbrıs’ta satan şirketlerin örneğini verdi.
 
Şirketlerin ithal ettikleri aletlerin miktarı ve ağırlığına bağlı olarak her yıl bir ücret ödediklerini, doğal olarak maliyetin daha sona tüketiciye yansıdığını belirtti.
 
“Bundan dolayı hedefimiz toplama ve işlemedeki maliyeti olabildiğince düşük tutmaktır ki sonunda tüketiciler olabilen en düşük maliyeti ödesin” şeklinde konuşan Athanasiou, bu çabanın sorumluluğu ve değişik aşamalarda devlete katkısının çok önemli olduğuna dikkat çeken Stelios Athanasiou, daha çok destek istediklerini bildirdi.
 
Tüketicilerin eski elektrik aletlerini atmak yerine niçin geri dönüştürmeleri gerektiği sorusunu yanıtlayan Athanasiou, elektrik ve elektronik aletlerin yasayla tehlikeli atıklar olduklarının kabul edildiğine, dolayısıyla aletlerini geri dönüştürmek yerine atanların sadece çevreye değil kendi sağlıklarına da zarar vereceklerine işaret etti.

** Bu haber Avrupa Birliği`nin AB LIFE+ (proje codu: LIFE13 INF/CY000910) Programı tarafından mali açıdan desteklenen Yeniden Düşün: Azalt – Yeniden Kullan – Geri Dönüştür Projesi bağlamında yapılmıştır.

Düzenleyici Lehtar: CyBC. Ortaklar: Green Dot Cyprus, Çevre Dairesi, Kıbrıs Pedagoji Kurumu, Kıbrıs Haber Ajansı (CNA), Fost Plus Belçika **
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
 
   

Closing:27/01/2020
Volume:185.344,85
CSE:67.420  -0.240%
FTSE/CySE:40.560  -0.220%
Lefkoşa18°C
Larnaka18°C