Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

Art Stüdyo öğrencileri geri dönüşüm malzemelerinden pelikan yaptılar
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 18/06/2019 19:25 
 
Çevre farkındalığı olan yetişkinler ve öğrencilerin topladığı plastik şişeler ve kireçtaşı, bir sanat çalışmasına; bir pelikana dönüştü. Bununla çevreyi plastik atıklardan korumak gerektiği mesajları verildi.
 
Art Stüdyo’dan Katerina Foukara ve Artenty Lyseknov’un girişimiyle gerçekleştirilen çalışmada, öğrencilere günlük atık maddeleri kullanarak sanat yapmalarına yardımcı olmak amaçlandı.
  
Katerina Foukara Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA), pazartesi günü kireçtaşı ve plastik malzemeler, boynuna da altı kup kullanılarak pelikan yapıldığını söyledi. Bununla ülkenin flora ve faunasının nasıl tahrip edilebileceğinin boyutu gösterilmek istendi. Bir hafta süren malzeme toplama süresince yüz küçük ve yüz büyük plastik şişe kullanıldı. 
 
Foukara, projeye öğrenciler ve yetişkinlerin katıldığını ve çöpe gidecek geri dönüşüm malzemeleriyle bir pelikan yapıldığını, Art Stüdyo öğrencilerinin, ziyaretçilerin ve gönüllülerin projeye katkı sağladıklarını belirtti ve teşekkür etti.
 
Foukara katılımcıların çalışmaya Pazartesi günü yerel saatle 08.30’da başladıklarını ve saat 18.00’de bitirdiklerini, yoğun geçen çalışmanın yaklaşık dört saat sürdüğünü ama sıcaktan dolayı sıkı sık mola verildiğini anlattı.
 
Soruları da yanıtlayan Foukara, çalışmanın çevre farkındalığı, aynı zamanda insanlara doğanın intikamının sert olacağının anlaşılmaya başlandığı mesajı gönderdiğini belirtti.
 
Foukara, geçmişte de öğrencilerin doğayı değişik bir yolla anlamaları ve gerginlikten kurtarmaları için geri dönüşüm malzemeleriyle benzeri çalışmaların yapıldığına dikkat çekti.
 
Katerina Foukara ve Artenty Lyseknov çalışmalarını anlatırken tüm insanların ortak yuvalarını sevmeleri, aksi halde yaşayabilecekleri temiz ve güzel bir yer olmayacağını kaydettiler, plastiğin yarattığı artan kirlilik sorununun anlaşılması, ikinci adım olarak da herkesi plastiğin yeniden kullanımı konusunda eğitilmesi, dâhil edilmesi gerektiğini ifade ettiler.
 
Sanat çalışması Baf’ta gerçekleşti. Thanos Otelleri kıyıda yer sağladı ve genellikle plastik şişe ve diğer malzemelerin toplanmasına katkıda bulundu.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
 
   

Closing:24/01/2020
Volume:344.871,66
CSE:67.580  0.640%
FTSE/CySE:40.650  0.590%
Lefkoşa12°C
Larnaka13°C