Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

Çevre Bakanı Limasol’da yenilikçi bir atık geri dönüşüm tesisinin açılışını yaptı
KHA - KIBRIS/Lefkoşa 29/11/2019 19:58


  

 
Tarım, Kırsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Kostas Kadis, cuma günü Limasol’da inşaat ve yıkımdan kalan molozun ve katı atıkların geri dönüşümü ile ilgili yenilikçi bir atık geri dönüşüm tesisinin açılışını yaptı.
 
Açılış töreninde konuşan Bakan Kadis, söz konusu tesisin karma atıkların yönetiminin kalitesini yükselteceğini ve aynı zamanda geri dönüşümle ilgili ulusal hedeflerinin uygulanmasına önemli katkıda bulunacağını belirtti.
 
Kostas Kadis, hükümet ile yerel yönetim arasında yapılan istişarelerden sonda atıkların yönetimi ile ilgili yükümlülüklerin yerine getirilmesi amacıyla gerekli kontrollerin yapılması için toplam 86 müfettişin tayın edildiğini söyledi.
 
Tesisin yönetimini Resource Recovery Cyprus (RRC) şirketi yapıyor.
 
Bakan, devlet ile yerel yönetim arasındaki düzenli işbirliğinin sağlanmasının atık yönetimi ile ilgili hedeflerin yerine getirilmesi için önemli bir şart olduğunu ve Limasol Belediyesi’nin söz konusu projenin uygulanması için yaptığı önemli katkıdan dolayı teşekkürlerini ifade etti.
 
Limasol Belediyesi Başkanı Nikos Nikolaides ise tören sırasında yaptığı konuşmada, tesisin Fasoulas çöp alanında inşa edildiğini ve yeni belediye yönetimi çağdaş bir geri dönüşüm tesisin açılması ile ilgili kararının uygulanmasını üstendiğini belirtti.
 
Resource Recovery Cyprus (RRC) şirketinin CEO’su Savinos Lofitis ise atık geri dönüşüm tesisinin 13 bin metrekare bir alanda bulunduğunu ve yılda 250 bin ton atığın geri dönüşümünü yapabileceğini söyledi.
 
KHA/JV/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı

 

 


** Bu haber Avrupa Birliği`nin AB LIFE+ (proje codu: LIFE13 INF/CY000910) Programı tarafından mali açıdan desteklenen Yeniden Düşün: Azalt – Yeniden Kullan – Geri Dönüştür Projesi bağlamında yapılmıştır.

Düzenleyici Lehtar: CyBC. Ortaklar: Green Dot Cyprus, Çevre Dairesi, Kıbrıs Pedagoji Kurumu, Kıbrıs Haber Ajansı (CNA), Fost Plus Belçika **
 
   

Closing:27/01/2020
Volume:185.344,85
CSE:67.420  -0.240%
FTSE/CySE:40.560  -0.220%
Lefkoşa18°C
Larnaka18°C