Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

Sivil toplum kuruluşları Yeroskipou plajını temizledi, Kıbrıs plajlarında daha az plastik olmasını istedi
Κha - Kiki Pericleous - KIBRIS/Lefkoşa 24/10/2019 14:52 
Sivil toplum kuruluşları AKTI projesi ve araştırma merkeziyle Avrupa Sorunlarını Teşvik Örgütü, Yeroskipou plajını çöplerden temizlediler, 2.042 adet sigara izmariti topladılar. AKTI Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) yaptığı açıklamada, Kıbrıs plajlarında plastik kullanımının azaltılması için bir kampanya başlatıldığını belirtti.
 
Temizlik, Erasmus+ ve Yeroskipou Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirildi. Hırvatistan, Rusya, Hollanda, Estonya, İspanya, Moldova ve Kıbrıs’tan 18-22 yaş arası genç, çarşamba günü Riccos plajı olarak bilinen plajdan çöp topladılar.


Kıbrıs Haber Ajansı’na AKTI adına açıklamalarda bulunan Anna Tselepou, plaj temizliğinin bir çevresel şekilde düşünmeyi sağlamayı, ayrıca bulunan çöpleri kaydetmeyi amaçladığını bildirdi.

Tselepou, temizlik kampanyalarının her yıl diğer kuruluşlarla, belediyelerle ve yerel kuruluşlarla işbirliği halinde düzenlendiğini, bu bağlamda, çarşamba günü Yeroskipou plajını ziyaret ettiklerini, ‘Mavi Bayrak’lı plajları temizlemenin bir yükümlülük olduğunu kaydetti.


Anna Tselepou, toplam 2,042 sigara izmariti, 24 pipet, 12 plastik kap, 27 metal kap, 82 kağıt ve daha az sayıda başka objeler toplandığını bildirdi.

Tselepou, sivil toplum örgütünün belli bir protokolü izlediğini ve plajdaki çöpleri gruplaştırdığını, daha sonra Kıbrıs plajlarında bulunan çöplerin çeşidiyle ilgili bilim insanlarının araştırmalarına malzeme oluşturacak elektronik bir ortama kaydettiğini anlattı.
 
AKTI’nın son olarak Kıbrıs plajlarında plastiklerin azaltılması için bir kampanya başlattığını, plajlarda faaliyet gösteren yerel işletmelere, plastiklerin azaltılması için en iyi uygulamaları takip etmeleri tavsiyesinde bulunduğunu, hâlihazırda plajlarda birkaç temizlik kampanyası yürütüldüğünü belirtti.

Yeroskipou Belediye Başkanı Michalis Pavlides, girişimi için AKTI’ye teşekkür etti ve diğer çevre konularında da işbirliği yaptıklarını söyledi.
 
Pavlides, çevre kampanyaları ve temizlik kampanyalarının devam edeceği taahhüdünü ifade etti.
 KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı

 

** Bu haber Avrupa Birliği`nin AB LIFE+ (proje codu: LIFE13 INF/CY000910) Programı tarafından mali açıdan desteklenen Yeniden Düşün: Azalt – Yeniden Kullan – Geri Dönüştür Projesi bağlamında yapılmıştır.

Düzenleyici Lehtar: CyBC. Ortaklar: Green Dot Cyprus, Çevre Dairesi, Kıbrıs Pedagoji Kurumu, Kıbrıs Haber Ajansı (CNA), Fost Plus Belçika ** 
 
   

Closing:27/01/2020
Volume:185.344,85
CSE:67.420  -0.240%
FTSE/CySE:40.560  -0.220%
Lefkoşa18°C
Larnaka18°C