Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

Larnaka’nın Mackenzie bölgesine zemin altı çöp bidonu yerleştirilmesine başlandı
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 13/08/2019 13:30 
 
Larnaka’nın Mackenzie bölgesinin plaj cephesine zemin altı çöp bidonu yerleştirilmesine başlandı. Çalışmanın ağustos sonu tamamlanması ve eylülde Piyale Paşa semtine geçilmesi bekleniyor.
 
Larnaka Belediye Başkanı Andreas Vyras Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA), Larnaka bölgesinde kıyı otelleri ve diğer birimlerin ürettiği atıklar için belediye katı atıkları azaltma programı çerçevesinde, zemin altı çöp bidonlarının yapımı ve yerleştirme çalışmasının başladığını bildirdi.
 
Program, Larnaka Belediyesi’yle, Tarım, Kırsal Kalkınma ve Çevre Bakanlığı tarafından uygulanıyor.
 
Vyras, çöp bidonlarının Larnaka kıyısına, Mackenzie, Tasos Mitsopoulos Caddesi ve Phinikoudes’te 16 noktaya konulacağını belirtti.
 
Yerleştirilecek olan toplam 64 çöp bidonunun toplam maliyetinin yaklaşık 1,3 milyon avro olduğu açıklandı.
 
Belediye Başkanı, bu miktarın içinde, zemine yerleştirilmiş bidonları kaldırmak için kullanılacak vinci olan iki büyük çöp toplama aracı, konteynerleri çekmek için iki kamyon, restoran ve süpermarketlere konmuş küçük 25 kâğıt presesi, kâğıt ve PMD için 19 büyük prese ve budama dallarını kıyan/öğüten makine bulunuyor.
 
Andreas Vyras, Larnaka Belediyesi’nin projeyi beş yılda uygulayacağını, Çevre Dairesi’yle yapılan anlaşmayla, bu sürenin sonunda araç ve gereçlerin belediyenin kullanımına kalacağını, belediyenin her üç ayda bir geri dönüşüm sonuçlarını içeren bir raporu Çevre Dairesi’ne sunacağını kaydetti.
 
Vyras, çalışmaların ziyaretçilerin güvenliğini ve bölgedeki trafiği dikkate alarak rahatsızlığı en aza indirecek şekilde yapılacağını ifade etti.
 
Soruları da yanıtlayan Vyras, zemin altı çöp bidonlarının yerleştirilmesinin, özellikle yaz aylarında estetik ve büyük yeşil bidonlardan kaynaklanan kötü koku sorunlarını ortadan kaldıracağını anlattı.
 
Bundan başka, kaynaktan katı atık ayırma dolayısıyla kıyılardaki geri dönüşüm merkezlerinde ve otellerden toplanacak geri dönüşüm malzemelerinin miktarlarının artacağına da dikkat çeken Vyras, Larnaka Belediyesi’nin çevre konularına büyük hassasiyetle yaklaştığını, atığı azaltmak, enerjiyi korumak ve geri dönüşüm enerji kaynaklarını kullanmak gibi birçok geri dönüşüm programına katıldığını belirtti.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 

** Bu mülakat Avrupa Birliği`nin AB LIFE+ (proje codu: LIFE13 INF/CY000910) Programı tarafından mali açıdan desteklenen Yeniden Düşün: Azalt – Yeniden Kullan – Geri Dönüştür Projesi bağlamında yapılmıştır.


KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
   

Closing:24/01/2020
Volume:344.871,66
CSE:67.580  0.640%
FTSE/CySE:40.650  0.590%
Lefkoşa18°C
Larnaka18°C