Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Türkiye KKK’ne 30 askeri bölgede kazı çalışmaları yapılması için izin verdi      CNA   Kıbrıslı parlamenterler Gürcistan’a gidiyor      CNA   BAE Dışişleri Bakanı Kıbrıs’ta resmi temaslarda bulunacak      CNA   Kıbrıs’ta Mayıs 2019 döneminde enflasyon %0,3 oldu     CNA   

Cumhurbaşkanı: 'Sağırlar diyaloğuna dönme önerilerine boyun eğmeyeceğim
KHA - Cyprus/NICOSIA 20/10/2014 15:14
Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Kıbrıs Türk tarafıyla Birleşmiş Milletler gözetiminde yapılmakta olan müzakerelere değinerek 'sağırlar diyaloğuna dönme önerileri veya tavsiyelerine boyun eğmeyeceği konusunda açık mesaj gönderdi.

Pachna köyünde 1974'teki Türk işgalinden bu yana kayıp olan Kyriacos Stylianou'nun büstünün açılışında bir konuşma yapan Anastasiades, “Ankara'nın yarattığı tehdit ve yeni oldubittiler altında müzakere masasında kalmaya devam etmek halkın vekili olarak bana yakışmaz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı, bölgesel gelişmelerin bazı çevreleri, Lefkoşa'yı devam etmekte olan diyaloğa katılmayı askıya alması konusunda haklı görüp tamamen desteklemelerine rağmen Türkiye'ye karşı daha kararlı tedbirler almalarında engellediğine dikkati çekti.

Türkiye, geçen hafta denizciler için yayımladığı mesajda (NAVTEX), Kıbrıs'ın güneyindeki bölgelerde, 20 Ekim-30 Aralık tarihleri arasında sismik araştırmalar yapacağından ihtiyatlı olunması tavsiyesinde bulunmuştu.

Türkiye'nin bu kışkırtmaları üzerine Cumhurbaşkanı Anastasiades geçen Salı günü Türkiye'nin adanın münhasır ekonomik bölgelerindeki kışkırtmalarına karşılık olarak adayı federal bir çatı altında yeniden birleştirmek amacıyla Birleşmiş Milletler gözetiminde yapılmakta olan barış müzakerelerine katılımını şimdilik askıya almaya karar vermişti.

Nicos Anastasiades, “Kıbrıs sorununa çözüm için özlü diyaloğa başlamasından beş gün önce Türkiye'nin bu kabul edilmez kışkırtmaları, sadece uluslararası hukuku çirkin bir şekilde ihlal etmekle kalmayıp Türkiye'nin sorunun çözümü için gerçek bir katkı sağlayacağı güvencesine inananların yanıldıklarını ispatlıyor” dedi.

Kıbrıs'ın Münhasır EKonomik Bölgesi'ndeki doğal kaynaklarla ilgili olarak da Cumhurbaşkanı, “Yabancı ülkelerden bazı üçüncü taraflar bize, çeşitli faaliyetler yoluyla doğal zenginliklerin şimdi Kıbrıslı Türklerin katılımıyla belirlenebileceğinin mümkün olabileceğini tavsiye etmektedir. Onlara bu tür bir şeyin hiçbir şekilde kabul edilmeyeceğini belirtmek isterim. Böyle bir şey hiçbir zaman kabul edilmeyecektir” şeklinde konuştu.

Nicos Anastasiades şöyle devam etti:

“Ne söyledik ne tekrarladıksa onu söylemeye devam ediyoruz. Çünkü doğal zenginliklerin devlete ait olduğu açıktır ve dolayısıyla bu Türkiye ve Kıbrıslı Türkler için bir teşviktir. Bırakalım sonunda bir çözüm olsun ve bu çözümle Kıbrıslı Türkler tabii ki bundan faydalanacaklar, bundan fayda sağlayacaklardır.”

“Maalesef Türkiye'nin son davranışları güven yaratıcı tedbirlerin amacına veya müzakere sürecini kolaylaştıracak yapıcı bir ortamın yaratılmasına hizmet etmiyor. Aksine güvensizlik yaratıyor ve Kıbrıs Rum tarafı içerisinde Ankara'Nın gerçek niyeti konusunda ciddi endişelere neden oluyor.”

“Güven yaratıcı tedbirler yaratmak her iki toplumun liderliğinin ve özellikle Türkiye'nin sivil toplumun anlayış, güven ve iyi niyet oluşturması çabalarını desteklemek için taahhüdünün elle tutulur bir ispatıdır. Bu şekilde hareket etmek müzakere sürecini hızlandıracaktır.”

“Kıbrıs sorununa en erken zamanda olası bir çözüm bulunmasını istemeyen bir taraf varsa o da uzlaşmaz tutumlarıyla 40 yıldan beri çözümü engelleyen Türkiye ve Kıbrıs Türk liderliğidir. Ata topraklarını terk etmeye zorlanan ne Türkiye ne de Kıbrıslı Türklerdir. Bedeli ödeyen Kıbrıslı Rumlardır.”

Cumhurbaşkanı Anastasiades konuşmasında, çalışmaktan hiçbir zaman yorulmayacağı güvencesini de verdi ve arzularının en kısa zamanda, beklentilere cevap verecek, Kıbrıslı Türklerin de haklarını göz ardı etmeyecek bir çözüm bulmak olduğunu vurguladı.

Stylianou'nun kalıntıları Türkiye'nin adayı işgali sırasında öldürülen kayıp kişilerin gömüldüğü bir toplu mezarda bulunmuş ve DNA metoduyla kimliği tespit edilmişti.

KHA/MG/MHY/2014
Kıbrıs Haber Ajansı
   

Closing:14/06/2019
Volume:178.480.00
CSE:69.060  -0.060%
FTSE/CySE:41.440  -0.070%
Lefkoşa34°C
Larnaka30°C