Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

Limasol’da evlerde geri dönüşümü artırmak için pilot projeye başlandı
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 11/09/2019 15:10 
 
Limasol’un Ekali bölgesinde evler, Limasol Belediyesi’nin geri dönüşümü artırmak ve atık azaltılmasını hızlandırmak amacıyla başlattığı bir pilot projeyle, salı gününden itibaren karışık çöpler ve atık kompostoları için özel bidonlar aldılar.
 
Toplam 220 ev, bir Avrupa programı olan ‘vatandaşların sınır ötesi Interreg – BalkanMed 2014 – 2020 programının fayda sistemlerini uygulayarak geri dönüşüm sürecine katılmasında gayretlendirmek projeye katılmakla ilgilendi.
 
220 litre kapasitesi olan ilk atık komposto kutuları ve çok özel çipler taşıyan 240 litre karışık atık kutuları, dün Limasol Belediye Başkanı Nicos Nicolaides’in de katıldığı bir törenle teslim edildi.
 
Törende konuşan Nicolaides, atık azaltmanın sadece çevre düşüncesiyle değil mali yönden de faydalı olduğunu, Vati arazisinin kapatıldığını, Pentakomo’daki atik yönetimi tesisinin atik yönetimi bakımından maliyeti artırdığını söyledi.
 
“Çöpleri azaltmanın iki yolu vardır, bunlar geri dönüşüm ve bio-atığın kompostoya dönüştürülmesidir ki Kıbrıs’ta çok büyük bir oranı vardır” diyen Nicolaides, katılımcıların şehrin geri kalanına yardımcı olacaklarını, hedefin pilot programı değerlendirmek ve mümkün olursa tüm Limasol Belediyesi’ne yaymak olduğunu ifade etti.
 
erHH
Her evin son altı ayda ürettiği çöpü özel tartma sistemleriyle tarttıklarını ve bir sonraki altı ayda tekrar ölçeceklerini açıklayan Limasol Belediye Başkanı, katılımcılara atık harçlarında azaltma, belediye park yerlerinde bedava park ve belirli zamanlarda şehrin hayvanat bahçesine ücretsiz giriş, belediyenin düzenlediği çeşitli etkinliklere ücretsiz katılım ve en verimli evin ödüllendirilmesi gibi teşvikler verildiğini belirtti.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
 
   

Closing:24/01/2020
Volume:344.871,66
CSE:67.580  0.640%
FTSE/CySE:40.650  0.590%
Lefkoşa12°C
Larnaka13°C