Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

Kıbrıs Sürdürülebilir Turizm Girişimi Başkanı KHA’na: Toplum alışkanlıklarını değiştirmelidir
ΚHA - Evie Mitsidou Phillips - KIBRIS/Lefkoşa 07/10/2019 17:55 
Kıbrıs Sürdürülebilir Turizm Girişimi (CSTI) Başkanı Philippos Drousiotis Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA), geri dönüşüm ve atıkların azaltılmasıyla ilgili toplumun alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini; CSTI’nin okullarda ve otellerde bu sürdürülebilir konularla ilgili sunumlar yaptığını açıkladı.
 
Kıbrıs Haber Ajansı’na özel bir demeç veren Drousiotis, geri dönüşüm ve İnisiyatif’in atıkların azaltılmasıyla ilgili faaliyetleri konusunda soruları yanıtladı; otelcilik sektöründeki durumu ve atılması gereken adımları anlattı.
 
Geri dönüşümün ne kadar önemli olduğu ve Kıbrıs’ın turizm sektöründe atıkları azaltmanın yollarını bulmak için neler yapılmasıyla ilgili soruları yanıtlayan Drousiotis, CSTI’nin 2006’dan beri geri dönüşüm ve atıkların azaltılmasında lider olduğunu belirtti.

Philippos Drousiotis, turizm sektöründe atık ürünlerin azaltılması, ayrılması ve geri dönüşüm atıklarının ayrılmasının bir gereklilik olduğunu vurguladı.
 
Turizm sektöründe profesyonellerin farkındalık düzeyiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Drousiotis, inisiyatifin ‘turizm sektörünün konuyu iyi anladığını ve daha da gelişebileceğini, İnisiyatife projelerin katkı sağladığını, otellerde ve turizm sektöründe farkındalık kampanyaları düzenlendiğini kaydetti.
 
İnisiyatifin son yıllarda tanıttığı bazı proje ve programlardan örnek vermesi istenen Drousiotis, Kıbrıs Turizm Teşkilatı’nın ve Birleşik Krallık Seyahat Acentesinin işbirliğinde İnisiyatifin atık üretimini azaltmayı amaçlayan otellere bir “Atık Haritalama” kitapçığı hazırlandığını söyledi.

CSTI’nin Akdeniz’de son bulan plastik atıkların azaltılması için Monako Prensi Albert Kuruluşu’nun BeMed programında ve TUI Bakım Kuruluşu ve Seyahat Kurulu’nun işbirliğinde; turizm sektöründe ve genelde toplumda tek kullanımlık plastiklerin azaltılması  ‘Kum ve Deniz Plastik Özgürlüğü’ programıyla işbirliğinin de yer aldığını anlattı.

Daha başka hangi adımlar atılabileceğine ilişkin bir başka soruyu yanıtlayan Drousiotis, toplumun tutumunu değiştirmesi, bunun olması için eğitime ve küçük çocuklara yatırım yapılması gerektiğini belirtti.

CSTI’nin bu alana büyük dikkat gösterdiğini, bu amaçla okullarda geri dönüşüm ve tek kullanımlı plastikler gibi sürdürülebilirlik konusunda sunumlar yaptığını bildiren Drousiotis, CSTI’nin otel müdürleri, şefler, resepsiyon personeli ve benzeri profesyonellere eğitim seminerleri düzenlediğini de duyurdu.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 

  ** Bu haber Avrupa Birliği`nin AB LIFE+ (proje codu: LIFE13 INF/CY000910) Programı tarafından mali açıdan desteklenen Yeniden Düşün: Azalt – Yeniden Kullan – Geri Dönüştür Projesi bağlamında yapılmıştır.

Düzenleyici Lehtar: CyBC. Ortaklar: Green Dot Cyprus, Çevre Dairesi, Kıbrıs Pedagoji Kurumu, Kıbrıs Haber Ajansı (CNA), Fost Plus Belçika **


 
   

Closing:24/01/2020
Volume:344.871,66
CSE:67.580  0.640%
FTSE/CySE:40.650  0.590%
Lefkoşa12°C
Larnaka13°C