Çarşamba günü, Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi Müdürü Victoras Papadopoulos, İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian'ın vefatları için taziyelerini ifade ederek Lefkoşa'daki İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından açılan taziye defterini imzaladı.

 

Mesajında, Papadopoulos, Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides'in İran Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanının yanı sıra pazar günü düşen helikopterdeki diğer yolcuların ölümü nedeniyle samimi taziyelerini iletti. 

 

Papadopoulos taziye defterine şunları yazdı: "Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı adına, Cumhurbaşkanı Ebrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian'ın yanı sıra helikopter kazasında ölen diğer heyet üyeleri ve mürettebat için samimi taziyelerimizi kabul ediniz. Tüm kurbanların ailelerine ve etkilenen İran vatandaşlarına taziyelerimizi sunuyoruz."

 

Dışişleri Bakanlığı adına, taziye defterini Siyasî Direktör Salina Siambou imzaladı. Yetkili mesajında şunları belirtti: "Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı adına, Cumhurbaşkanı Ebrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian'ın kaybı için samimi taziyelerimizi kabul ediniz. Yakınlarına ve tüm etkilenen İran vatandaşlarına desteğimizi ifade ediyoruz."

 

Papadopoulos ve Siambou, defteri imzaladıktan sonra İran'ın Lefkoşa Büyükelçisi Ali Reza Salariyan ile kısa bir özel görüşme yaparak sözlü olarak da taziyelerini ilettiler.

 

Daha önce, Çin, Bulgaristan, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Filistin Yönetimi, Suriye, Rusya, Ürdün, Umman, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Küba, İsviçre, Suudi Arabistan, Avusturya, Sırbistan, Libya, Polonya, İtalya, Mısır, Slovakya Büyükelçileri ve Kıbrıs Ermenileri Başpiskoposu taziye defterini imzalamıştı.

 

KHA/NST/MHY/2024

 

Kıbrıs Haber Ajansı