KHA

 

Kıbrıs Haber Ajansı hakkında

Kıbrıs Haber Ajansı (KHA), çoğunluğu seçkin medya profesyonellerinden oluşan yedi üyeli bir Yönetim Kurulu tarafından yönetilmektedir. Yasalara göre KHA özerk ve partizan olmayan bir kuruluştur, yayınladığı haberlerin bütünlüğünü, doğruluğunu veya tarafsızlığını sorgulatacak herhangi bir etkiye maruz kalmaz veya etki altında kalmaz ve hiçbir koşulda herhangi bir siyasi, parti, ekonomik veya başka bir grup tarafından kontrol edilemez veya bunların çıkarlarını destekleyemez veya bunlara hizmet edemez.

Ajans, misyonunun bir parçası olarak, Yunanca ve İngilizce dillerinde ücret karşılığında, Türkçe ve Arapça dillerinde ise ücretsiz olarak haber yayını yapmaktadır. Ajansın Kıbrıs, Yunanistan ve uluslararası haberlerin fotoğraflarıyla sürekli zenginleştirilen bir Fotoğraf Servisi (günlük ve arşiv) bulunmaktadır. KHA, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dünya genelindeki diplomatik misyonları için önemli bir bilgi kaynağıdır. Haberler, bu misyonlar tarafından hükûmet yetkililerini, parlamenterleri ve diğer şahsiyetleri bilgilendirmek ve çeşitli dillerde basın açıklamaları yayınlamak için kullanılmaktadır. KHA, çeşitli ülkelerde yurt dışında yaşayan Kıbrıslıların kuruluşlarına ve medyasına yönelik dört program (24 saatlik haber özeti, Cyprus Press Review, Turkish Cypriot Press Review, Turkish Cypriot Press Review, Expatriate Activity Bulletin) yayınlamaktadır. KHA, Lefkoşa'daki merkezindeki gazeteci ve diğer çalışanlarına ek olarak, özgür Kıbrıs ve işgal altındaki topraklardaki şehirlerde ve yurt dışındaki önemli karar alma merkezlerinde (Atina, Brüksel, Londra, New York, İstanbul) bir muhabir ağı geliştirmiştir. KHA gazetecileri ayrıca Cumhurbaşkanı ve devlet yetkililerinin önemli ziyaretlerini ve Temsilciler Meclisinin önemli görevlerini takip etmek üzere yurt dışındaki özel misyonlarda görevlendirilmektedir.

Yasal Çerçeve: 1989-2009 Kıbrıs Haber Ajansı Yasaları (Konsolidasyon) ve 2011 Kıbrıs Haber Ajansı (Değişiklik) Yasası

Tarihçe

Kıbrıs Haber Ajansı (KHA) resmi olarak 16 Şubat 1976 tarihinde, Kıbrıs'ta ulusal bir haber ajansına duyulan ihtiyaca işaret eden Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu (KRYK, RİK) Genel Müdürü Andreas Christofides’in girişimiyle kurulmuştur.

1976 yılında Andreas Christofides, RIK'te gazeteci olarak çalışan Andreas Hadjipapas'ı REUTERS ve Bağlantısız Haber Ajansları Havuzuna İngilizce günlük haber bülteni göndermekle görevlendirdi.

1984 yılında KHA faaliyetlerini genişleterek gazeteciler ve çeşitli görevlerde çalışan personel işe aldı ve haberlerinin İngilizcenin yanı sıra diğer dillere de çevrilmesini ve dağıtılmasını sağladı.

1989 yılında Temsilciler Meclisi, Kıbrıs Haber Ajansının tam gazetecilik bağımsızlığına sahip bir yarı hükûmet kuruluşu olarak faaliyet göstermesine ilişkin yasayı onayladı.

1996 yılı KHA’nın gelişimi açısından önemli bir yıl olmuştur. O yıl, Kıbrıs'ta özel medyanın ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir Helence haber servisi kuruldu. Ayrıca KHA kendi internet sitesini de oluşturmuştur. KHA’nın tarihindeki dönüm noktalarından biri, 1996 yılında Atina Haber Ajansı (APE) ile imzalanan iş birliği anlaşmasıdır ve bu anlaşma KHA’na ilk elektronik haber işleme ve iletim sistemini sağlamıştır.

2002 yılında KHA, Türkçe haberler, basın bülteni hizmeti ve Kıbrıs, Yunanistan ve uluslararası haberlerin fotoğraflarını sunan kendi fotoğraf hizmetini başlattı.

2005 yılında KHA, Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu ile iş birliği yaparak VODAFONE LIVE genel başlığı altında WAP hizmeti üzerinden haberler sunmaya başlamıştır.

KHA, 2012 yılında hizmetlerinin iyileştirilmesi kapsamında Yunanca, Türkçe ve İngilizce dillerinde üç yeni web sitesi oluşturarak abonelerine yeni ve esnek bir ara yüz sunmuştur. Vatandaşa açıklık politikasının bir parçası olarak, 2012 yılında "DEKA" adlı Yunanca haber bülteni ve "CNA NEWS" adlı İngilizce haber bülteni yayın hayatına başlamıştır. Ayrıca ücret karşılığında Basın Bülteni Yayın Hizmeti ve Faydalı Bilgiler Hizmeti de sunulmaktadır.

2014 yılında KHA sosyal medyada, Facebook ve Twitter'da varlığını yoğunlaştırmıştır.

2015 yılında KHA, Lefkoşa Üniversitesi ile iş birliği içinde mobil uygulamaları hayata geçirmiştir. Aynı yıl KHA kendi video servisini kurdu ve kendi TV stüdyosunu açtı.

2016 yılında çok daha esnek ve tüm elektronik cihazlara uyarlanabilir yeni web siteleri oluşturdu. KHA 2017 yılında Arapça haberler göndermeye başlamıştır.

Görev

Kıbrıslıların ve Kıbrıs'ta ikamet eden yabancıların, yurt dışındaki Kıbrıslıların ve ilgili herhangi bir uluslararası veya ulusal haber ajansının veya yabancı gazetecilik kuruluşunun demokratik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına hizmet etmek amacıyla, kamuoyuna Kıbrıs hakkında tam, doğru ve objektif bilgilerle bir kamu hizmeti sunmak. KHA, teknolojik iyileştirme ve insan kaynaklarının güçlendirilmesi yoluyla bölgesel bir bilgi/enformasyon merkezine dönüşmüştür.

Değerler

 • Odak noktasında vatandaş
 • Profesyonellik
 • Geçerlilik
 • Nesnellik
 • Güvenilirlik
 • Kapsamlılık
 • Doğruluk
 • Bağımsızlık
 • Dış müdahalenin kabul edilmemesi
 • Herhangi bir siyasi, parti, ekonomik veya başka bir grubun çıkarlarına hizmet etmemek
 • Gazetecilik etik kurallarına sıkı sıkıya bağlılık
 • Kurumun Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ne Uyumu

Uluslararası gelişmelerden haberdar etme - Kıbrıs'ın temsili

KHA, Kıbrıs'ı ulusal haber ajansları düzeyinde temsil ederek yurt dışında da faaliyet göstermektedir. KHA, haber ajansı ittifaklarının/birliklerinin bir üyesidir, uluslararası ve ulusal haber ajanslarının yanı sıra Kıbrıs'taki önemli kuruluşlarla çok sayıda ikili iş birliği anlaşması yapmıştır. Bu ortaklıklar aracılığıyla KHA’nın ortaklık ağını sürekli olarak genişletmesi ve mümkün olduğunca çok alıcıya ulaşarak Devlet tarafından kendisine emanet edilen misyona hizmet etmesi amaçlanmaktadır

Kıbrıs Haber Ajansı günde yaklaşık 200-250 Yunanca, 20-25 İngilizce, 10-15 Türkçe ve 7-10 Arapça haber üretmektedir. İngilizce, Türkçe ve Arapça haberler, yurt dışını bilgilendirmeye yönelik oldukları için seçilmiştir. Kıbrıs'ta muhabirleri bulunan yabancı medyanın yanı sıra Kıbrıs Cumhuriyeti'nde akredite olan yabancı diplomatik misyonlar da KHA’nın haberlerinden yararlanmaktadır. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yurt dışındaki diplomatik misyonları, Kıbrıs'taki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra, akredite oldukları ülkelerdeki hükûmetlerin ve yetkililerin tanıtımı ve bilgilendirilmesi için Kıbrıs haberlerini çeşitli dillere tercüme etmektedir.

KHA, haberleri, fotoğraf ve görsel-işitsel materyalleri aracılığıyla, Kıbrıs'ın pozisyonlarını ve Kıbrıs'ın güncel meselelerini, uluslararası, bölgesel ve ulusal medyanın yanı sıra Kıbrıs'ta akredite diplomatik misyonları aracılığıyla yurt dışına yansıtmaktadır. Ajansın haberleri yabancı hükûmetler tarafından takdir edilmektedir.

Ortaklıklar

KHA, aşağıdakilerle iş birliği anlaşmaları ve protokolleri imzalamıştır: Kıbrıs Radyo Televizyon Başkanlığı (ARK), Kıbrıs Radyo ve Yayın Kurumu (KRYK, RIK), Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu, Kıbrıs İnsan Kaynakları Geliştirme Kurumu (HRDA), İşverenler ve Sanayiciler Federasyonu (OEB), Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE), Kıbrıs Üniversitesi, Kıbrıs Teknoloji Üniversitesi (TEPAK), Lefkoşa Üniversitesi, Frederick Üniversitesi, Kıbrıs Avrupa Üniversitesi, Paphos Neapolis Üniversitesi, Kıbrıs Açık Üniversitesi, Kıbrıs Kamu Yönetimi Akademisi (KADD), Kıbrıs Tiyatro Organizasyonu (TOK), Araştırma Teşvik Vakfı (İPE), Kıbrıs Olimpiyat Komitesi (KOE), Kıbrıs Teknoloji Enstitüsü (IKU).

KHA’nın Reuters, AFP ve TASS haber ajanslarıyla ticari anlaşmalarının yanı sıra APE (Yunanistan), SANA (Suriye), XINHUA (Çin), ANSA (İtalya), IRNA (İran), APS (Cezayir), ATA (Arnavutluk), AGERPRES (Romanya), PRENSA LATINA (Küba), TANJUG (Sırbistan) ile işbirliği anlaşmaları bulunmaktadır, UKRINFORM (Ukrayna), EFE (İspanya), BTA (Bulgaristan), YONHAP (Güney Kore), MENA (Mısır), QNA (Katar), MTI (Macaristan), NNA (Lübnan), TELAM (Arjantin),BUANEWS (Güney Afrika), WAFA (Filistin Ulusal Yönetimi), MAP (Fas), Armen Press (Ermenistan), KUNA (Kuveyt), BNA (Bahreyn), ONA (Umman) ajanslarıyla iş birliği mevcuttur.

Dünya Haber Ajansları Kongresi (WCNA), Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA), Akdeniz Haber Ajansları Birliği (AMAN), Güney Doğu Avrupa Haber Ajansları Birliği (ABNA-SEE) ve Karadeniz Haber Ajansları Birliği (BSANNA) üyesi olan KHA, çeşitli ofislerinde zengin bir faaliyet geliştirmektedir.

Finansal kaynaklar

- Haber servislerine abone olanlar - Fotoğraf servisine abone olanlar - Basın bülteni servisine abone olanlar - Video servisinin işletilmesi - Web sitelerinde reklam - Avrupa ve/veya diğer programlar - Haber ajansları ve diğer medya kuruluşları ile ortaklıklar - Devlet yardımı

Diaspora

KHA ayrıca yurt dışındaki Kıbrıslıların kuruluşlarına ve medyasına yönelik özel programlar hazırlayarak diasporadaki Kıbrıslılar arasında bir bağlantı görevi görmektedir. Ajans, yurt dışındaki Kıbrıslılara yönelik aşağıdaki günlük programları yayınlamaktadır. 1.Günün tüm olaylarıyla ilgili en son haberler. 2. Kıbrıs basınına genel bakış 3.Kıbrıs Türk basınına genel bakış 4. Yurt dışındaki Kıbrıslıların Faaliyet Bülteni

Yönetim

Andreas Christofides (Kurucu) 1976 - 1984
Andreas Sofocleous (Müdür Vekili) 1984
Ioannis Solomou (Müdür Vekili) Ιαν 1985 - Μάρ 1992
Andreas Hadjipapas (Müdür) 15/04/1992 - 31/12/1995
Andreas Christofides (Müdür) 18/01/1996 - 21/06/1998
Themis Themistocleous (Müdür) 01/03/1999 - 31/08/2005

George Penintaex  (Müdür)

02/09/2005 - 31/03/2006
Maria Myles (Müdür Vekili) 01/04/2006 - 31/05/2006
George Penintaex (Müdür Vekili) 01/06/2006 – 31/05/2017
George Penintaex (Müdür) 01/06/2017 – 31/03/2021
George Christodoulides (Müdür Vekili) 01/03/2021 – bugün
Christakis Katsambas  1990 - 02/02/1995
Charilaos Papadopoulos  15/03/1995 - 30/01/1996
Lykavgis Anthos  31/01/1996 - 09/08/2001
Charilaos Papadopoulos  10/08/2001 - 09/08/2003
Aristos Aristoteles  10/08/2003 - 27/05/2006
Costakis Constantinou  28/06/2006 - 23/02/2011
Larkos Larkou  13/05/2011 - 29/08/2018
İosif İosif  30/08/2018 – bugün
İosif İosif  Yönetim Kurulu Başkanı
Giorgos Frangos  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Haris Nicolaides  Üye
Aliki Stylianou  Üye
Marianna Karageorgis  Üye
Katerina Milioti  Üye